Mikroilla varsinainen korislauantai!

Arskan mikroilla oli lauantaina koriksentäyteinen päivä. Päivällä pojat pelasivat läntisen alueen aluesarjaturnauksen Salossa ja illalla oli vielä seuran järjestämä fanimatka Salon Vilppaan Korisliiga-otteluun.

Alueturnauksessa Arska-Basket pelasi ensin tuttuakin tutumpaa Ura-Basketia vastaan. Ottelu meni kuin vanhalla kaavalla ja oli lähes toisinto monesta muustakin Ura-Basket ottelusta. Arska aloitti ensimmäisen erän ihan tasapisteissä (erä 10 – 14) kaarinalaisia vastaan, mutta jälleen kerran keskeytyi Arskan poikien korinteko toisessa erässä (erä 2 – 22). Ura-Basketin tasoinen joukkue ei enää 20 pisteen etumatkaa pois luovuta, vaikka Arskan poikien pistetehtailu palasikin taas normaaliksi pelin viimeisessä erässä. Ottelu päättyi Ura-Basketin voittoon lopulta pistein 32 – 67.

Päivän toisessa ottelussa TuNMKY:tä vastaan poikien korinteko oli jumissa heti ekassa erässä, jonka pojat hävisivät 12 – 5. Pelin muut erät menivätkin ihan tasapäin kun Arska pyöritti hyökkäystään todellaa laajalla rintamalla. Arskan 12:sta mukana olleesta pelaajasta peräti 11 teki pisteitä Turun NMKY:tä vastaan! Arskan loppukiri ei kuitenkaan riittänyt voittoon, vaan TuNMKY vei lopulta pelin lukemin 58 – 47.

Poikien korispäivä kruunautui illalla, kun mentiin seuran isompien junioreiden kanssa yhdessä katsomaan Korisliigan ottelua Salon Vilpas – Lapuan Korikobrat. Pojat pääsivät eturivin paikoilta katsomaan suomalaista huippukoripalloa. Nähtiinpä pelissä yksi Vilpaan pelaajien suorittama näyttävä Alley-Oop-donkkikin, jossa pelaaja otti syötön suoraan ilmasta kiinni ja donkkasi sen samalla koriin alaspäin. Pojat saivatkin fanimatkasta taas lisäintoa omien koristaitojen kehittämiseen. Ehkäpä joku päivä joku näistäkin pojista tekee Korisliigassa Alley-Oop-donkin…

Pistemiehet: Matias Lamppu 6 pistettä, Frans Fonsell 13p, Nikolai Varjus 32p, Jesper Ahonen 3p, Akseli Hakamäki 5p, Valtteri Pätäri 4p, Oliver Härkönen 6p, Leevi Salo 2p, Ilmo Nokka 2p, Vilho Välttilä 2p & Veeti Salo 4p.