MesucArskan alle 15-vuotiaat pojat aloittivat syksyn pelikautensa helteisenä viikonloppuna 26.-28.8. Tallink-turnauksen kutsusarjassa. Kutsusarjaan oli kutsuttu Suomen ja Ruotsin kärkijoukkueet. Vaikka perjantaille ei ollut vielä merkitty pelejä, joukkue matkasi valmiiksi perjantaina majoituskoululle kohottamaan joukkuehenkeä.
Lauantai-aamuna kohdattiin alkusarjan ensimmäisessä ottelussa tuttu vastustaja, Raholan Pyrkivä. Huolimatta pitkästä pelitauosta, joukkue pelasi hyvällä intensiteetillä ja ottelu voitettiin lukemin 58-42.
Alkulohkon toisessa ottelussa vastaan asettui Skuru Basket Ruotsista. Ruotsin kärkiporukoihin kuuluva Skuru tuli hyvällä sykkeellä ja sai otteluun unelma-alun. Kun Meskalla ei tuntunut oikein mikään onnistuvan, oli ottelun kulkua enää vaikea muuttaa. Pahimmillaan tilanne oli 27-5, kunnes Meska toipui alkushokista ja pääsi otteluun paremmin mukaan. Skuru oli kuitenkin mennyt menojaan ja lukemiksi muodostui 68-39 tappio.
Kokonaispisteet turnauksessa
Luukas Lautiala: 19p
Oliver Enbacka: 21p
Renne Kivinen: 11p
Miika Aaltonen: 2p
Oscar Enbacka: 20p
Luukas Kyyrä: 23p
Joni Salo: 6p
Pyry Laine: 49p
Päivän kolmas ottelu oli hyvin edellisen kaltainen. Vastassa oli toinen kova ruotsalaisjengi KFUM Blackebergs IK. Voitolla tästä Meskan tie olisi vienyt mitalipeleihin. Tässä ottelussa Meska oli paremmin hereillä mutta sekään ei riittänyt. KFUM oli “skautannut” Youtubesta Meskan pelikuviot ja opetellut läksynsä hyvin. Hyvin fyysinen ja organisoitu joukkue vei lopulta voiton 72-47. Näin Meska päätyi pelaamaan sijoista 5-8. Nämä kaksi ruotsalaisjoukkuetta olisivat suurella todennäköisyydellä kohdanneet toisensa loppuottelussa.
Sitten alkoikin sunnuntai-säädöt. Aamun ensimmäinen ottelu Uran ja Hongan välillä jouduttiin keskeyttämään muutamia minuutteja ennen loppua kentän liukkauden vuoksi. Ulkolämpötilojen suuret vaihtelut kerryttivät Honka-Hallin vastalakatulle parketille kosteutta, jota ei millään keinoin saatu pois. Meska neuvotteli pitkään YMCA Tampere KU:n kanssa voidaanko ottelua pelata. Yhteispäätöksellä sovittiin, että kokeillaan. Ottelua oli “luisteltu” kaksi minuuttia, kun Meskan johtaessa 7-0 ottelu keskeytettiin turnausjohdon taholta liian suuren loukkaantumisriskin vuoksi. Sitten alkoi tuntien odottelu, saadaanko tehostetulla ilmanvaihdolla kenttää pelikuntoiseksi. Lopulta kaikki ottelut päätettiin peruuttaa ja päivän loput ottelut jäivät pelaamatta.
Meska ei saanut turnaukseen vielä jalkeille koko joukkuetta. Severi Korpijärvi pelasi turnauksessa eri joukkueessa ja Sami Miskala ja Johannes Mäenpää olivat taustajoukoissa loukkaantumisten vuoksi. Vakiokokoonpanon lisäksi uusina pelaajina esiintyivät Renne Kivinen Loimaalta ja Luukas Lautiala Salosta. Lisäksi Miika Aaltonen pelasi ensimmäiset ottelunsa Meskan ykkösporukan riveissä.
Turnaus osoitti kuitenkin sen, että hyvään suuntaan ollaan menossa. Kesän aikana on ajettu sisään entistä nopeampaa peliä. Tulevalla kaudella nähdäänkin terrierimäinen ja hyvin juokseva joukkue.