Arska-Basketin junnut edustettuina kaikissa ikäluokissa AND1-turnauksessa

Arskan U16-joukkue voitti pronssia.

Arska-Basketin junnut polkaisivat kevätkautensa täyteen vauhtiin 4.-6.1. Salossa järjestetyssä AND1-turnauksessa. Turnaukseen osallistui kaikenkaikkiaan 121 tyttö- ja poikajoukkuetta ja otteluja viikonlopun aikana pelattiin yhteensä 283. Ensimmäistä kertaa Arska-Basketin historiassa seuralla oli laittaa jokaiseen poikien ikäluokkaan joukkue.

Nuorimpien (2009 ja alle synt.) eli mikrojen sarja pelattiin kaksipäiväisenä, muiden sarjojen ollessa kolmepäiväisiä. Mikroikäisissä kaikki kymmenen joukkuetta osallistuivat samaan sarjaan ja Arska-Basket nappasi hienosti hopeaa, TuNMKY Whiten voittaessa kultaa.

Seuran minipojat (2007-2008 synt.) osallistuivat fun-sarjaan, jossa joukkeita oli 15. Joukkue taisteli hienosti aina pronssiotteluun asti, jossa tasaisen väännön jälkeen pronssimitalit matkasivat Hyvinkäälle. Tuloksena siis kuitenkin hienosti neljäs sija, Mesuca-Basketin viedessä kultaa.

Seuran U14-pojat osallistuivat myös fun-sarjaan, jossa joukkeita oli kokonaisuudessaan 12. U14-poikien tie vei lopulta taistelemaan sijoista 7-8, jonka Arska-Basket hävisi niukasti vain yhdellä pisteellä. Näin lopullisena sijoituksena siis kahdeksas. U14-sarjan voiton vei lopulta Lieto-Koris.

U16-poikien sarjassa oli mikrojen tapaan vain yksi sarja. Joukkue taisteli tiensä pronssiotteluun, jossa RaiPS kaatui kuuman kamppailun jälkeen kolmella pisteellä. Sarjan voitti Vilpas Red.

Kokonaisuudessaan Arskalta hieno turnaus!