Arska-Basket 89 – Salo Basketball 94
Kyyrä Luukas 12p.
Välttilä Vilho 5p.
Aaltonen Miika 9p.
Fonsell Frans 13p.
Salo Joni 9p.
Nikander Aatu 13p.
Lamppu Matias 20p.
Pollari Ronnie 4p.
Mäenpää Johannes 4p.
Arska-Basketin A-poikien lauantainen ottelu Salo Basketballia vastaan oli juuri niin tasainen ja tiukka kuin sarjan kärkiottelulta sai toivoakin. Kupletin juoni oli alusta alkaen selvä. Arskalla oli pelissä selvä korialusylivoima, kun taas Salo pyrki ratkaisuihin pikemminkin kaukoheitoilla. Puolustus oli erittäin kovaa molemmin puolin ja mitään ei kentällä saanut ilmaiseksi. Salo oli päättänyt vaihtaa puolustettavaa screeneissä, ja tämä johti siihen että monesti Salon pienempikokokoinen puolustaja päätyi puolustamaan Arskan pitkiä pelaajia ihan korin alle. Arskan pojat osasivat tunnistaa ja myös hyödyntää nämä ’miss-match’- tilanteet erittäin hyvin.
Ottelu etenikin tasaisena aina neljännen erän alkuun asti. Neljännessä erässä Arska repäisi jo turvalliselta tuntuvan 82-71 kaulan lähinnä Matias Lampun pistetehtailun alettua. Lamppu oli jäänyt kokonaan pisteittä pelin ensimmäisellä puolikkaalla ja päätyi silti takomaan kokonaisuudessaan 20 pistettä koko ottelussa. Pisteistä 14 syntyi juuri pelin neljännessä erässä.
Salo Basketball kuitenkin luotti loppuun asti heittovoimaansa ja Oliver Enbackan kolmella kolmen pisteen korilla nousi uudestaan kiinni peliin. Nuo kolmen pisteen korit olivat enemmän kuin vain pisteidensä arvoisia, sillä yhtäkkiä salolaisten itseluottamus sai kovan buustin. Samaan aikaan Arskan pelaajiin iski pienoinen paniikki selvähkön johtoaseman karattua käsistä. Pelin johtoasema jopa kääntyi vielä Salon kolmen pisteen johtoon vaivaiset 10 sekuntia ennen varsinaisen peliajan päättymistä. Viimeiseen Arskan hyökkäykseen oli Salon puolustus todella tiivistä ja hetken jo näytti siltä että pallo jäisi somerolaisten käsiin eikä saataisi edes heittoa aikaiseksi. Pelin viimeisellä sekunnilla Lamppu sai pallon 2 metriä kolmen pisteen viivasta ja sinkosi pallon summerin soidessa kohti koria. Pallo meni levyn kautta koriin ja somerolaiset tasoittivat pelin lukemiin 85-85 ja niin siirryttiin pelissä jatkoajalle.
Kuten niin useasti ennenkin koripallossa, niin jatkoajalla pärjää yleensä se joukkue joka on varsinaisella peliajalla nousun tehnyt ja niin kävi tälläkin kertaa. Salo Basketball jatkoi hyvällä itsevarmuudella läpi koko jatkoajan kun taas Arska-Basket ei oikein löytänyt uusia lääkkeitä peliin. Arskan molemmat sisäpelaajatkin olivat joutuneet jättämään ottelun kummankin virhetilin täytyttyä ja niin somerolaisten pelikirjasta puuttui sivuja. Peli päättyi lopulta jatkoajan jälkeen lukemin 94-89 (85-85, 37-35).